אילו הוצאות קיימות ברכישת דירה יד שנייה בישראל?

אילו הוצאות קיימות ברכישת דירה יד שנייה בישראל?

ברכישת דירה יד שנייה בישראל ישנן הוצאות נוספות מעבר למחיר הרכישה:

 

 • שכר טרחה משפטי. עשוי להיות בין 0.5%-2% ממחיר הדירה, בתוספת מע"מ (שזה 16.5% מהעמלה). עורכי דין גובים בדרך כלל 0.5%-1% בתוספת מע"מ, אך העמלות עשויות להיות גבוהות יותר אם מוצעים שירותים נוספים.

 

 • שכר סוכני נדל"ן. נהוג שהסוכנים יגבו 2% מהמחיר בתוספת מע"מ מכל צד. לפני החתימה עם סוכן, חשוב לברר את העמלות ובאילו מקרים יש לשלם לו.

 

 • מס רכישה. מחושב בסולם הזזה על בסיס מחיר הדירה. סולם זה מתעדכן כל שלושה חודשים.

 

 • עלויות המרת כסף. למרות שהמחירים בדרך כלל מצוטטים בדולר אמריקאי, התשלומים מתבצעים בשקלים. הבנקים בישראל גובים עמלות הן עבור קבלת מטבע חוץ לחשבון והן עבור המרת הכסף לשקלים. בנוסף, הם קונים דולרים בשער חליפין נמוך יותר משער החליפין היציג. שער החליפין היציג הוא השער שמפורסם כל יום (למעט שבת וראשון) על ידי בנק ישראל. התשלומים משולמים בשקלים בהתאם לשער החליפין היציג ולא לשער שבו הבנק קונה דולרים. קונים בחו"ל חייבים לכלול את ההבדל בתקציב הרכישה שלהם.

 

 • עלויות משכנתא. בנק המשכנתא גובה תשלום בגין פתיחת תיק. ניתן לנהל משא ומתן על עמלה זו עם מנהל הבנק. בנוסף, ישנן העמלות הבאות:
 1. שמאי. במקרה של דירה יד שנייה, הבנקים דורשים כי שמאי יגיע לדירה כדי להעריך את ערכה. זה עולה כ-600 דולר בתוספת מע"מ.
 2. שכר טרחה נוטריוני. הבנקים דורשים ייפוי כוח נוטריוני. זה יכול לעלות בין 158 ש"ח ל-220 ש"ח.
 3. רישום המשכון. התחייבות יש לרשום לטובת הבנק וזה עולה 155 ש"ח.
 4. רישום אמנת מגן. אם הדירה רשומה בטאבו, הרי שיש עמלות לרישום אמנת מגן על שם הרוכש ובנק המשכנתא. עמלות אלה מגיעות לכ-325 ש"ח.
 5. דו"ח המהנדס. אם ברצונכם שמהנדס יבדוק את הדירה לפני ההשתלטות עליה, העמלה הרגילה היא 500 דולר בתוספת מע"מ לדו"ח כתוב ו-250 דולר פלוס מע"מ לדו"ח בעל פה.
 6. הפקדה בגז. הרוכש מחזיר למוכר את הפיקדון בגז. לרוב מדובר בכ-300-400 ש"ח.
 7. תשלום עבור העברת זכויות. במידה שתרצו לשדרג או לבצע שינויים בדירת הבסיס שמציעה חברת הבנייה, החברה תגבה מכם תשלום נוסף בגין כך. מומלץ להתייעץ עם מעצב פנים לגבי שינויים אלה.

 

משכנתא לדירה שנייה הינה נפוצה מאוד כיום בשוק הישראלי.

מאז העשור הקודם, השקעה בנדל"ן נהפכה לתפוח אדמה לוהט בו רבים רוצים להשקיע. עם זאת לקיחת משכנתא על דירה שנייה, איננה דבר של מה בכך.

מומלץ מאוד לחשב את המשכנתא במחשבון משכנתא ואף להיוועץ עם יועצי משכנתאות שלהם ניסיון רב בתחום – לקיחת משכנתא שאיננה מתאימה להחזר החודשי, יכולה לפגוע בלווה מאוד, ואף לגרום לו לעיקולים וחובות.

סגירת תפריט